PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


23.01.2015, 12:12  Rozmaitości
wstecz

Co stanowi o udanym życiu? Pieniądze na wyższej pozycji niż... rodzina


"Pieniądze szczęścia nie dają", a w badaniu na temat tego, co stanowi o udanym życiu znalazły się na wyższej pozycji niż rodzina. "Z obserwacji nierzadko wynika, że rodzina może czynić życie niesatysfakcjonującym" - informuje PAP Life socjolog Rafał Boguszewski.

Zdaniem większości Polaków o udanym życiu najbardziej stanowią: zdrowie (49 proc.), pieniądze (46 proc.) oraz praca (29 proc.). Rodzina i dzieci znalazły się na czwartym miejscu (26 proc.). Miłość cieszyła się 9-procentowym uznaniem wśród ankietowanych, zaś szczęście 7 proc. Przyjaźń oraz wiara i religia zamknęły tę listę (po 1 proc.).


"Pieniądze szczęścia nie dają", a jednak w rankingu znalazły się przed rodziną. "Badanie dotyczyło tego, co generalnie jest potrzebne do udanego życia, a nie tego, co osobiste życie czyni udanym. Gdy pytamy Polaków o to, co jest w ich życiu najważniejsze, wtedy faktycznie rodzina - na równi ze zdrowiem - jest na pierwszym miejscu. Skąd te rozbieżności? Obraz rodziny zmienia się w ostatnim czasie dosyć intensywnie: zmieniają się modele życia rodzinnego, wzrasta liczba rozwodów. W związku z tym może narastać przekonanie, że chociaż rodzina jest dla mnie najważniejsza, to niekoniecznie musi ona stanowić wyznacznik udanego życia dla innych. Z obserwacji nierzadko wynika, że rodzina może czynić życie niesatysfakcjonującym" - mówi PAP Life dr Rafał Boguszewski, socjolog z SGGW oraz analityk CBOS.


To, że w danym badaniu pieniądze znalazły się na wyższej pozycji niż rodzina wcale nie oznacza, że jest ona mniej ważna i jak przyznaje dr Boguszewski może to wyjaśniać odwlekanie decyzji o założeniu rodziny. "Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że najpierw należy zapewnić sobie odpowiedni byt i stabilizację finansową, żeby móc myśleć o założeniu rodziny. W tym kontekście ta hierarchia zdaje się być całkiem logiczna" - tłumaczy PAP Life dr Boguszewski.


Porównując wyniki badania, które zostało przeprowadzone w 2014 roku z tym samym badaniem z 2006 roku można zauważyć niewielkie różnice - największy spadek odnotowano w przypadku rodziny (12 proc. mniej), natomiast dużo mniejszy w przypadku zdrowia (2 proc. mniej). Praca znalazła się z 5 proc. wzrostem, natomiast sytuacja z dobrobytem związanym z pieniędzmi nie uległa zmianie. Również 1 proc. spadek odnotowano przy odpowiedzi przyjaźń.


W badaniu wykształcenie cieszyło się zaledwie 3-proc. powodzeniem wśród ankietowanych. Wydaje się, że to mało w porównaniu do tego, że praca z wynikiem 29. proc. znalazła się na trzecim miejscu. "Związane jest to ze znacznym zdeprecjonowaniem wykształcenia. Nie ma ono teraz takiego znaczenia jak miało kiedyś, co znajduje odzwierciedlenie w faktycznych zachowaniach ludzi. Studiowanie już nie jest tak powszechne, jak było jeszcze kilka lat temu. Istnieje przekonanie, że studia same w sobie nie zapewnią satysfakcjonującej pracy. Tym samym we wszystkich badaniach znaczenie przypisywane wykształceniu ewidentnie spada" - zauważył w rozmowie z PAP Life dr Boguszewski.


Odpowiedzi respondentów różnie się przedstawiają i zależą od płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania, wykształcenia, a także statusów - materialnego oraz społeczno-zawodowego. W kwestii płci, kobiety są tymi, które wskazują więcej czynników stanowiących o udanym życiu i wybierają zwłaszcza te, które związane są ze zdrowiem i rodziną, zaś panowie bardziej niż panie liczą na szczęście. Natomiast wraz z wiekiem znaczenia nabiera zdrowie postrzegane jako czynnik warunkujący udane życie. Młodsi też dużo częściej niż starsi mają ogólny problem z deklarowaniem, co stanowi o ich udanym życiu.(PAP Life)


pau/ dki/


Źródło: raport "Co stanowi o udanym życiu?", CBOS (grudzień 2014r.)Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.