PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


07.01.2015, 18:18  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

Rozmaitości/ Czerwone Gitary grają w USA i w Kanadzie


Sylwestrem w Chicago zespół Czerwone Gitary rozpoczął swoje tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Za oceanem grupa będzie występować do 14 lutego.

W sylwestra Czerwone Gitary wystąpiły ba balu Avalon Banguets in Elk Grove Village w Chicago. "To była największa polonijna impreza w mieście, a frekwencja była prawie 100 procentowa" - zapewnił PAP Life muzyk zespołu Arkadiusz Wiśniewski.


Po dwóch koncertach w teksasie (Houston i Dallas) zespół wylądował na Florydzie, gdzie zagra w Clearwater i Fort Lauderdale. Potem grupę czekają koncerty w Maryland, Pensylwanii, Connecticuit, Newym Jorku, Massechusetts oraz w Kanadzie.


"Gramy nie tylko nasze największe przeboje, ale i nowe, już znane z oceanem piosenki" - powiedział PAP Life Wiśniewski. Nowy singiel Czerwonych Gitar "Trochę przed wieczorem" podbił w 2014 roku listę przebojów polonijnego "Wietrznego radia" w Chicago. Zespół wyprzedził wówczas Budkę Suflera, Varius Manx, Tatianę Okupnik i Donatana & Cleo.


Nowa płyta Czerwonych Gitar "Jeszcze raz" ukaże się 14 marca. Płyta to prezent dla fanów na 50-lecie zespołu.


Na płycie znajduje się 14 piosenek autorstwa wszystkich muzyków zespołu. Na krążku pojawi się też niepublikowana dotąd piosenka Krzysztofa Klenczona, współzałożyciela grupy.


Zespół Czerwone Gitary został założony przez Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni "Crystal" w Gdańsku Wrzeszczu. W pierwszym składzie występowali jeszcze Bernard Dornowski, i Jerzy Skrzypczyk. Pod koniec 1965 r. odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski.


Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. Debiutancki album "To właśnie my", sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy. W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą "Czerwone Gitary 2" sprzedaną w rekordowej liczbie 240 tys. sztuk. W styczniu 1969 r. grupa otrzymała trofeum "MIDEM" w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół "The Beatles". W 1970 roku z grupy odszedł ówczesny lider, Krzysztof Klenczon.


Obecnie grupa koncertuje i nagrywa w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kossela, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Artur Chyb, Dariusz Olszewski. (PAP Life)


zig/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.