PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


21.11.2014, 10:10  Na ścieżkach nauki  Zdrowy styl życia  Design  Moda
wstecz

Design/ Festiwal EcoMade, czyli święto ekologicznej mody i designu


Dzianinowe bransoletki, dywany ze starych ubrań, czy meble z odpadów - to wszystko będzie można wykonać podczas warsztatów w ramach Festiwalu EcoMade, który wkrótce odbędzie się w Łodzi. Specjaliści od ekologicznej mody i designu pokażą jak starym przedmiotom nadać nowe życie.

Pierwsza edycja Festiwalu EcoMade organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi odbędzie się w dniach 27-28 listopada. W programie imprezy znajdą się wystawy, międzynarodowy konkurs, pokazy ekologicznej mody, seminaria oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.


Idea imprezy zrodziła się w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa współczesnej aglomeracji, której idealnym przykładem jest Łódź. "Chcielibyśmy uświadomić mieszkańcom, że poprzez proekologiczne podejście do świata sami stają się projektantami otoczenia, w którym żyją" - powiedział PAP Life współorganizator festiwalu i rzecznik łódzkiej ASP Jarosław Skotnicki.


Uczestnicy festiwalu, od najlepszych specjalistów z dziedziny ekologicznej mody i designu dowiedzą się, że starym przedmiotom można nadać drugie życie, a wszystko to małym kosztem i w trosce o środowisko. Podczas warsztatów będą mogli m.in. nauczyć się tworzenia dywanów z niepotrzebnych ubrań. Ta tradycyjna metoda wyplatania dywanów z kawałków tkanin, które łączy się za pomocą drewnianych lub metalowych szydeł, była kiedyś bardzo popularna na wsiach. Obecnie jednak zanika.


Specjaliści opowiedzą też czym jest upcycling, czyli wtórne przetwarzanie odpadów z zamiarem stworzenia produktów o wyższej wartości, a także pokażą jak w praktyczny i ciekawy sposób można wykorzystać niektóre z codziennych "odpadów" z gospodarstwa domowego.


Będą także warsztaty z tworzenia tekstylnej biżuterii. Poprowadzi je Marta Libiszowska-Jóźwiak, właścicielka pracowni BagaBaga, dyplomowany psycholog i dyplomowana hafciarka ludowa. "W czasie warsztatów pokaże, jak z łatwo dostępnych materiałów stworzyć piękną biżuterię. Wykorzystamy niepotrzebne już podszewki, firanki, obrusy, koszule i spodnie. Uczestnicy będą uczyć się jak myśleć kreatywne i ekologiczne" - wyjaśnił Skotnicki.


Nie zabraknie warsztatów z ekologicznej kuchni, które poprowadzi Marta Edmunds, szefowa kuchni restauracji Lokal; zapoznać się będzie można też z podstawowymi zasadami tworzenia kosmetyków naturalnych oraz właściwościami surowców używanych do ich produkcji.


Zobaczyć będzie można również jak odzyskiwane surowce wykorzystuje się do tworzenia mebli, poznać ciekawy sposób na ponowne przetwarzanie toreb foliowych, czy wziąć udział w warsztatach komponowania przestrzennych struktur z płaskich elementów wykonanych z tektury falistej.


Natomiast podczas warsztatów, które przeprowadzą holenderscy projektanci Tejo Remy i Rene Veenhuizen, ich uczestnicy przygotują własny prototyp walizki wykonanej z używanych materiałów. Meble i oświetlenie Remy i Rene weszły już do kanonu sztuki użytkowej; są bardzo rozpoznawalne i cenione na całym świecie.


Na festiwalowej wystawie pokazane zostaną też prace laureatów konkursu ECOmade Contest 2014, który miał na celu wyłonienie najciekawszych prac zrealizowanych w oparciu o filozofię upcyklingu. Laureaci konkursu wezmą udział w ogólnopolskiej wystawie najlepszych projektów upcycling'owych.


I Festiwal EcoMade odbywać się będzie m.in. w Centrum Nauki i Sztuki oraz Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP. Warsztaty poprowadzą m.in. wykładowcy Akademii. (PAP Life)


szu/ dki/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.