PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


07.05.2014, 11:11  Wywiad  Sport dla każdego
wstecz

Sport dla każdego: Tomasz Czaplicki: Kajakarstwo jak narkotyk (wywiad)


Kajakarstwo może być pasją, sposobem na życie, może też uzależniać jak narkotyk. O lataniu kajakiem w powietrzu, pięknych rzekach oraz radach dla początkujących kajakarzy mówi PAP Life Tomasz Czaplicki, czołowy polski zawodnik we freestyleu kajakowym.

PAP Life: - Freestyle kajakowy - brzmi skomplikowanie. Czy faktycznie tylko nieliczni mogą się zabrać za uprawianie tej dyscypliny?


Tomasz Czaplicki: - Freestyle kajakowy jest sportem, który mogą uprawiać zarówno młodzi, jak i nieco starsi. Sam znam osoby, które zaczęły uprawiać freestyle w wieku 6 lat, jak i grubo po czterdziestce. Niektóre dyscypliny sportu, takie jak freestyle kajakowy, są jak narkotyk. Zaczyna się niewinnie od spływu kajakowego po ładnej, spokojnej rzece. Potem jest pływanie górskimi potokami, aż w końcu wykonuje się ewolucje, takie jak cartwheel, czyli pionowe obroty bokiem lub Air Screw - powietrzna śruba.


PAP Life: - A jak zaczęła się pana przygoda z kajakiem?


T.C.: - Miłość do kajaków zaszczepił we mnie mój ojciec, po ciężkim wypadku, jakiego doznałem w wieku 10 lat. Nie mogłem chodzić, ale mogłem za to siedzieć w kajaku i wiosłować.


PAP Life: - Co jest tak pociągającego w kajakarstwie, że stało się ono pana sposobem na życie?


T.C.: - Jest to sport, w którym pomimo już przeszło 10 lat intensywnych treningów i startów ciągle mogę zadawać sobie pytanie "czy potrafię?". Jest to ciężka praca i wysiłek, ale również możliwość organizowania wypraw i wyjazdów na treningi w najpiękniejsze zakątki świata.


PAP Life: - Co takiego można zrobić z kajakiem we freestyle'u? Triki, ewolucje?


T.C.: - Ewolucje we freestyle'u kajakowym dzielimy na dwie kategorie - powietrzne i obrotowe. Powietrzne to takie jak na przykład Air Loop, czyli salto przodem. Kajakarz wykorzystując spienioną wodę wybija się wysoko w powietrze kręcąc kajakiem salto. Przykładem figury obrotowej są cartwheele, czyli pionowe obroty kajaka, w czasie których kajakarz kręci się w kółko, trochę jak na rodeo. Jest to sport niezwykle kreatywny. Nie ścigam się na czas, tylko wykonuję, często wymyślone przeze mnie, ewolucje.


PAP Life: - Czy pływając rekreacyjnie można spróbować wykonać jakieś elementy z freestyle'u?


T.C.: - Jak najbardziej tak. Trzeba jednak pamiętać, żeby opanować najpierw umiejętność tzw. eskimoski, czyli techniki obrócenia się kajakarza wraz z kajakiem po wywrotce bez konieczności wysiadania i wylewania wody. Trzeba też spróbować swoich sił w kajaku przeznaczonym do freestyle'u, który ma długość 175-190 cm. W turystycznej dwójce, która mierzy ponad cztery metry, figur freestyle'owych raczej nie da się wykonać.


PAP Life: - Czy w Polsce można pływać kajakiem ekstremalnie? Gdzie tej adrenaliny jest najwięcej?


T.C.: - Na co dzień trenuję w wybudowanym przeze mnie, moich przyjaciół i ojca miejscu treningowym w Jeleniej Górze. Takie miejsca nazywamy playspotami. Powstają tam fale lub odwoje tworzące się na rzekach górskich. Ekstremalnych doznań dostarcza też rzeka Kamienna czy znajdująca się zaraz za granicą, po czeskiej stronie, Jizera.


PAP Life: - Od czego najlepiej zacząć przygodę z kajakiem?


T.C.: - Jak w każdym sporcie wodnym należy zacząć od opanowania umiejętności pływania, bo wywrotki na samym początku zdarzają się często. Bezpieczniej i przyjemniej jest pływać z kimś, niż wszystkiego uczyć się samemu. Kajakarstwo, to nie tylko kajak i wiosło, to również sprzęt asekuracyjny, jak kamizelka i kask.


PAP Life: - Jakieś wskazówki dla kajakarzy-amatorów lub osób, które stawiają w kajaku swoje pierwsze kroki?


T.C.: - Przede wszystkim podstawowa zasada bezpieczeństwa to "nigdy nie pływam sam" oraz "kamizelka jest po to, aby ją mieć na sobie, a nie pod tyłkiem".


PAP Life: - Czy ma pan jakieś swoje ulubione "kajakowe" miejsca?


T.C.: - Jest takie jedno miejsce, do którego wracam wspomnieniami. Położona w sercu Afryki Uganda to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Przepływający przez nią Nil Wiktorii to raj dla kajakarzy górskich i freestyle'owców. Byłem tam już dwa razy w trakcie zimy. Kiedy u nas pada śnieg, tam temperatura wody wynosi 20-25 stopni, a wielkie fale Nilu dają możliwość wykonywania bardzo wysokich i dynamicznych ewolucji.


Tomasz Czaplicki - polski zawodnik we freestyle'u kajakowym. Odnosił sukcesy w zawodach krajowych, jak i międzynarodowych. W Pucharze Europy w sezonie 2013 stał na drugim miejscu podium. W 2013 zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata.


Rozmawiała Alicja Skorupko (PAP Life)


ask/ tom/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.