PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


28.02.2014, 09:09
wstecz

Modny prezent znad Atlantyku


Puszki rybne kupują w Portugalii nie tylko smakosze. Coraz częściej są one prezentem, który zagraniczni turyści zabierają z tego nadatlantyckiego zakątka Europy.

Mówiąc o kuchni Portugalii najczęstszą potrawą jaka przychodzi do głowy jest ryba. Niemal codziennie gości ona na stołach w tym iberyjskim kraju. Nic dziwnego, w tym nadatlantyckim zakątku Europy zamieszkałym przez potomków rybaków oferta rybna jest bogata i co najważniejsze bardzo tania. Sami Portugalczycy chętnie sięgają po puszki, w których poza rybami, oferowane są często ośmiornice i kalmary. Rozpiętość cenowa jest duża - od kilkudziesięciu centymów po kilka euro za sztukę.


Najczęściej zawartość portugalskich puszek stanowią sardynki oraz tuńczyk. W przeciwieństwie do Europy Północnej i Środkowej sos pomidorowy nie jest często stosowany do zalania ryb. Dominuje olej słonecznikowy oraz niezwykle powszechna nad Atlantykiem oliwa z oliwek.


W sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży puszek rybnych poza szeroką ofertą produktową dostępna jest duża gama akcesoriów ozdobnych. Jak na prezent przystało puszki pakowane są w specjalne opakowania lub owijane w papier dekoracyjny. Wszystko pod kątem coraz częściej odwiedzających te placówki turystów.


"Panująca wśród obcokrajowców moda na puszki rybne przybrała na sile w ostatnich latach. Kiedyś to oni przywozili na spędzane tutaj urlopy puszki, dzisiaj zaś to one są towarem wywożonym do swoich krajów przez zagranicznych turystów" - wyjaśnia Manuel Ramirez, współwłaściciel firmy Ramirez, najstarszego portugalskiego wytwórcy puszek rybnych.


W Lizbonie najwięcej sklepów z puszkami rybnymi działa na słynącej z tradycyjnej portugalskiej muzyki fado Alfamie, a także tętniących nocnym życiem Bairro Alto oraz Baixy. Najsłynniejszy bodaj sklep z tego rodzaju ofertą mieści się przy stołecznej ulicy Arsenału. Loja de Conservas działa od XIX w. i o jej historii mówi nie tylko stylowy wystrój placówki, ale również malowidła na ścianach przedstawiające opakowania dawnych puszek.


Do najpopularniejszych marek puszek rybnych nabywanych w Portugalii przez zagranicznych turystów zaliczają się Belamar, Briosa, Cofisa, La Gondola, Marina, Pinhais, Freitas Mar, Poveira a także Ramirez. Ten ostatni znany jest powszechnie również poza Portugalią.


"W wielu państwach Europy nasza marka była znana już przed II wojną światową. Przykładem mogą być Niemcy. Puszki rybne Ramireza miał w spiżarni swojego bunkra sam Adolf Hitler" - dodał Manuel Ramirez.


Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)


zat/ tom/


(RTP/Publico)Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.