PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.12.2019, 18:18  Rozmaitości
wstecz

Cybertruck Tesli był wzorowany na aucie Bonda


Elon Musk ma już dość oskarżeń o to, że bryła jego Cybertrucka to plagiat Citroena Karina z 1980 r. Chcąc uciąć plotki wyznał, że projektując to auto, inspirował się Wet Nellie, pojazdem, który udawał Lotusa Esprita w filmie "Szpieg, który mnie kochał". Sześć lat temu kupił go na aukcji.

Wet Nellie (Mokra Nellie), którą poruszał się James Bond w filmie "Szpieg, który mnie kochał" wygląda jak Lotus Esprit S1. I nic dziwnego, bo została zaprojektowana na bazie karoserii i z wykorzystaniem niektórych podzespołów tego auta. Po przeróbkach stała się w tzw. mokrą łodzią podwodną (wypełnia się wodą, więc wymaga od użytkowników używania sprzętu do nurkowania). Ma zbiorniki balastowe, cztery śruby, płetwy, wodoszczelne akumulatory, ale pozbawiona jest kół. Co prawda w filmie widzimy, że Bond wjeżdża Lotusem do wody, a dopiero tam auto przekształca się w łódź podwodną, jednak do sfilmowania kolejnych faz transformacji samochodu wykorzystano trzy dodatkowe jego atrapy.


Elon Musk, fan filmów o Bondzie, kupił Wet Nellie w 2013 r. A niedawno należący do niego koncern Tesla pochwalił się projektem kanciastego auta, które nazwano Cybertruck. W prasie natychmiast pojawiły się sugestie, że projektanci należącej do Muska firmy motoryzacyjnej skopiowali sylwetkę Citroena Karina, który był prezentowany w 1980 r. na targach motoryzacyjnych w Paryżu. Teraz właściciel Tesli zaprzeczył tym plotkom, ale jednocześnie przyznał, że projektanci Cybertrucka inspirowali się kanciastą bryłą Lotusa z lat 70.


I chyba można mu wierzyć, bo Cybertruck sylwetką bardziej przypomina Lotusa niż Karina. Poza tym futurystyczny Citroen był jedynie atrapą samochodu, nie miał nawet silnika. Miał tylko wzbudzić zainteresowanie marką i odwrócić uwagę opinii publicznej od tego, że Citroen nie przygotował na targi żadnej nowości. Francuska firma nigdy nie zamierzała wprowadzić tego modelu do produkcji. Tesla Cybertruck ma trafić do produkcji w 2021 roku.Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.