PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


05.12.2019, 10:10  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

Wybierz najlepszy cytat z filmów Stanisława Barei i wygraj


W dniu 90. rocznicy urodzin Stanisława Barei radiowa Dwójka przygotowała dla słuchaczy konkurs. Trzeba zagłosować na najlepszy cytat z kultowych komedii tego reżysera. Wybór nie jest łatwy, bo wiele z tych wypowiedzi jest po prostu kultowych...

5 grudnia przypada 90. rocznica urodzin Stanisława Barei, reżysera znanego przede wszystkim z komedii wyśmiewających realia życia w PRL-u. Wśród jego kultowych dzieł jest uwielbiany przez Polaków "Miś", seriale "Alternatywy 4" oraz "Zmiennicy", a także "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą", "Żona dla Australijczyka". Warto przypomnieć, że Bareja jest też twórcą serialu "Kapitan sowa na tropie" i filmu "Mąż swojej żony" według sztuki Jerzego Jurandota. Jako drugi reżyser pracował przy filmach: "Warszawska Syrena" w reż. Tadeusza Makarczyńskiego czy "Nikodem Dyzma" i "Inspekcja pana Anatola" w reż. Jana Rybkowskiego.


We czwartek, w dniu urodzin reżysera, na stronie bareja.dwojka.polskieradio.pl wystartował plebiscyt na najpopularniejszy cytat z dzieł Barei. Do wyboru jest 15 tekstów z jego najpopularniejszych filmów i seriali. Dodatkowo każdy z uczestników może wziąć udział w konkursie z nagrodami - należy zagłosować oraz dołączyć uzasadnienie swojego wyboru.


Głosować można na następujące cytaty: "A teraz życzę państwu dużo godzin napięcia i zaskoczenia"(Zmiennicy); "Nie będzie meczu - będzie chór!" (Alternatywy 4); "Argument powtórzony piąty raz zyskuje rangę prawdy" (Zmiennicy); "Mój mąż? Mój mąż z zawodu jest dyrektorem!" (Poszukiwany, poszukiwana); "Szkoda Ziutka, dobry był z niego herbatnik" (Alternatywy 4); "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi." (Miś); "Łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu." (Miś); "Chodzi o potwierdzenie procentu cukru w cukrze w zależności od podziemnego promieniowania." (Poszukiwany, poszukiwana); "Ja jestem człowiek spokojny, ale do czasu aż się zdenerwuję." (Niespotykanie spokojny człowiek); "To jest miś na skalę naszych możliwości." (Miś); "Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu." (Miś) "Z twarzy podobny zupełnie do nikogo." (Miś); "To po co pani podnosi słuchawkę?" (Brunet wieczorową porą) "Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem." (Brunet wieczorową porą); "Pojutrze będę miała +Poradnik Speleologiczny!+" (Miś).


Większość z tych cytatów zna chyba każdy z nas ulubione, a niektóre cytujemy na co dzień. Bareja jest wciąż obecny w życiu Polaków. A zdanie: "Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem", można usłyszeć nawet z ust nastolatków.


Głosujący na najlepszy z cytat z filmów Barei mają szansę na nagrody. Czekają trzy zestawy gadżetów. W skład każdego wchodzi czapka, rękawiczki, ogrzewacz do rąk, skrobaczka do szyb, porcelanowe filiżanki oraz... kultowy Miś, choć trochę mniejszych rozmiarów, niż ten filmowy. Plebiscyt trwa do 12 grudnia. (PAP Life)


dki/ gra


Załączniki
FILM POLSKI
Warszawa 1980. Plan zdjęciowy filmu fabularnego w reżyserii Stanisława Barei pt. Miś. Nz. reżyser na planie. meg PAP/Witold Rozmysłowicz Dokadny miesiąc i dzień wydarzenia nieustalone.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.