PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


25.11.2019, 10:10  Turystyka  Kulinaria
wstecz

Rekomendacja Michelin jak zniewaga - szef kuchni pozywa Przewodnik


Szef kuchni w Korei Południowej pozywa Michelin za włączenie jego restauracji do Przewodnika po Seulu wbrew jego woli. Dla wielu szefów kuchni taka rekomendacja to najwyższa forma pochwały, on uznał ten fakt za zniesławienie.

Szef kuchni Eo Yun-gwon, który jest właścicielem restauracji Ristorante Eo, złożył pozew przeciwko Michelin Travel Partner - firmie stojącej za przewodnikami Michelin. Powodem jest umieszczenie jego restauracji w przewodniku wbrew jego woli. Uznał ten fakt za zniewagę, a znalezienie się w przewodniku określił jako "obraźliwe".


"Chociaż wyraźnie odmówiłem, w tym roku włączono także moją restaurację" - napisał w poście na Facebooku. "Włączenie mojej restauracji Eo do skorumpowanej książki jest zniesławieniem członków Eo i fanów. Istnieją tysiące restauracji w Seulu, które są na tym samym poziomie lub lepsze i bardziej uczciwe niż te wymienione w przewodniku Michelin. To smutny żart, że zaledwie 170 z nich reprezentuje Seul" - dodał.


W rozmowie z CNN Eo wyjaśnił, że nie chce być uwzględniany w przewodniku, bo jego zdaniem system i kryteria ocen restauracji są niejasne, a często wręcz krzywdzące. Nazwał przy tym przewodnik "najokrutniejszym testem na świecie". "Przewodnik Michelin to okrutny system. To najokrutniejszy test na świecie. Zmusza szefów kuchni do pracy przez około rok, w oczekiwaniu na test, a i tak nie wiedzą, kiedy to nastąpi" - wyjaśnił.


Adwokat Shin Ha-na twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby oskarżenie zostało podtrzymane. "Musi istnieć obraźliwe stwierdzenie, które obniżyłoby pozycję społeczną" - wyjaśnia Shin dla CNN. Zauważa jednak, że jeśli Michelin zostanie uznany za winnego, firma zostanie zobowiązana do zapłaty od 420 do 2 500 dolarów odszkodowania. (PAP Life)


mdn/ jbr/


Załączniki
SOUTH KOREA GASTRONOMY
epa07994954 Chefs of Michelin Star restaurants in Seoul pose for a photo during a publication ceremony for the 'Michelin Guide Seoul 2020' at a hotel in Seoul, South Korea, 14 November 2019. EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.