PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


14.11.2019, 06:06  Rozmaitości  Kultura i rozrywka  Wywiad
wstecz

Pokahontaz: "Renesans" to próba podsumowania, analizy, na jakim etapie jesteśmy (wywiad)


Grupa Pokahontaz promuje wydany w tym roku krążek "Renesans". "Trochę się śmiejemy, że to taki rapowy +Czterdziestolatek+" - mówi PAP Life o płycie Rahim. "To próba podsumowania, analizy, na jakim etapie jesteśmy" - dodaje Fokus.

PAP Life: Jeden z ostatnich utworów "Średniowiecze" zaczynacie cytatem z Józefa Piłsudskiego. Skąd taki pomysł?


Rahim: W aranżacji numeru otrzymanej od naszego producenta Magiery była wolna przestrzeń, którą chcieliśmy zagospodarować jakimś cytatem z filmu lub coś w ten deseń... Pewnego dnia trafiłem na wypowiedź marszałka na temat rejestrowania głosu ludzkiego. Bardzo mnie to urzekło i zaproponowałem wstawienie fragmentów jego wypowiedzi do utworu. Jak słychać dobrze się wkomponował.


Fokus: Tym bardziej, że akurat wtedy, kiedy my pracowaliśmy nad tym utworem, nagrania Piłsudskiego zostały odrestaurowane i udostępnione.


PAP Life: Piłsudski pojawia się też w połowie utworu, żartując, że jego głos będzie sprzedawany na jarmarkach za trzy grosze, jak jakieś pierniki czy cukierki... Pop kultura, w której i wy jesteście?


Rahim: Hmm... Ciekawe założenie. Nie postrzegaliśmy tego w ten sposób. To dalsza część wypowiedzi marszałka, a raczej próba wyrokowania, co stanie się z jego nagranym głosem. Jak widać, trafił na wyższą półkę.


Fokus: Pasowało nam to do kawałka, który jest jakby stopklatką, czy fotografią nas w tym momencie, 40 lat, z czego połowa to robienie właśnie tych "pierników, cukierków".


PAP Life: Gdy słyszę tekst: "To mój półmetek, średniowiecze, tarcze i miecze. Co się odwlecze - się usiecze. Się trzyma pieczę. Inaczej na tapecie w jednej drugiej jest, niż w trzeciej", to myślę, że to piosenka o przemijaniu...


Fokus: Początkowo trochę baliśmy się tematu, bo jest dość skomplikowany, choćby z powodu konfliktu pokoleń z dzisiejszym, młodym słuchaczem, czy "niehitowości", ale uznaliśmy, że nasi wierni fani w dużej części są naszymi rówieśnikami, poza tym lubimy wyzwania.


PAP Life: A może to kryzys wieku średniego?


Rahim: Trochę się śmiejemy, że to taki rapowy "Czterdziestolatek". Kiedyś słuchaliśmy tego numeru i wydawało nam się, że jest o starych ludziach, a dziś... sami o tym nawijamy. Wiek nie zależy od metryki, ale od stanu ducha. Nasz oceniamy na bardzo młodzieżowy.


Fokus: Może nie kryzys, a próba podsumowania, analizy, na jakim etapie jesteśmy.


PAP Life: "Średniowiecze" to kawałek z waszej ostatnie płyty "Renesans", czyli "odrodzenie". Odrodzenie wasze, czy waszej muzyki?


Fokus: "Receptura", "Rekontakt", "Reversal", "Reset" - każda z tych płyt była podsumowaniem jakiegoś okresu w naszym życiu. Myślę, że po niejako odpoczynku na "Resecie", nastał czas na nasz "Renesans". W pełnej gotowości.


PAP Life: Ruszacie w trasę promocyjną albumu "Renesans" - gdzie i kiedy będziecie grali?


Rahim: Planujemy odwiedzić wszystkie największe miasta kraju, ale na pewno zahaczymy też o klika, kilkanaście mniejszych. Nasze koncerty pojawiają się na bieżąco na naszych fan page'ach oraz na oficjalnej stronie.


PAP Life: Pod szyldem Pokahontaz wydaliście pięć albumów, z czego dwa mają status złotej płyty. Niezły wynik....


Rahim: W sumie to trzy, bo "Reset" też od kilku miesięcy jest ozłocony. Receptura niestety pochodzi z czasów, gdzie pułapy były dużo wyższe i złoto było trudniej osiągalne niż obecnie. Niemniej jednak: Dzięki!


PAP Life: A jednocześnie, niejako równolegle, wydajecie solowe projekty. Dlaczego?


Fokus: Przymus wewnętrznej potrzeby. Marzę o trzeciej solówce, pięknie uzupełniałaby trylogię. Nie zawieszamy działalności zespołu, wciąż aktywnie gramy koncerty, przed nami spora trasa, zapraszamy - jest ogień!


PAP Life: W jednym z wywiadów Rahim powiedział: "Przykro mi, kiedy wszyscy w kółko mówią o Paktofonice". No to nie mówiliśmy, ale na koniec: ciągle zmagacie się z porównywaniem? "Jestem Bogiem", czy już nie?


Rahim: Twoje pytanie niejako daje odpowiedź! Nie mówimy, ale jednak... Zaczęliśmy żyć w myśl zasady, że jeśli nie możesz czegoś pokonać, wówczas należy to zaakceptować. Oczywiście pamiętamy o naszych korzeniach, a na co dzień robimy swoje.


Rozmawiał Zbigniew Krzyżanowski (PAP Life)


zig/ jbr/


Załączniki
KATOWICE PRAPREMIERA FILMU JESTEŚ BOGIEM
Katowice, 13.09.2012. Członkowie Paktofoniki, Wojciech Alszer "Fokus" (P) i Sebastian Salbert "Rahim" (L), podczas prapremiery filmu "Jesteś Bogiem", 13 bm. w katowickim Kinoteatrze Rialto. Film opowiada o polskiej grupie hip-hopowej Paktofonika. (ag/mr) PAP/Andrzej Grygiel

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.