PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


05.11.2019, 09:09  Na ścieżkach nauki  Zdrowy styl życia
wstecz

6-letnia Brytyjka przejdzie w Polsce innowacyjną terapię genową


Hallie Campbell z angielskiego Wigan cierpi na bardzo rzadką, uwarunkowaną genetycznie chorobę. Jej los mają szansę odmienić lekarze z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, którzy opracowali innowacyjną metodę leczenia.

6-letnia Hallie Campbell jest jedną ze 130 osób na świecie i jedyną dziewczynką w Wielkiej Brytanii, u której zdiagnozowano deficyt dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych (AADC) - uwarunkowaną genetycznie chorobę metaboliczną. W wyniku choroby mózg ma problem z wydzielaniem ważnych neuroprzekaźników - dopaminy i serotoniny. Objawy AADC pojawiają się w pierwszych miesiącach życia - dzieci nie mogą chodzić, siedzieć, podnieść główki ani mówić.


Ponieważ publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii nie oferuje leczenia tej choroby, rodzice Hallie zorganizowali zbiórkę pieniędzy, by dziewczynka mogła przejść terapię w Polsce. Dzięki akcji zebrano potrzebną kwotę wynoszącą 70 tys. funtów (prawie 350 tys. złotych).


Do tej pory choroba, na którą cierpi Hallie, uważana była za nieuleczalną. Jednak w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zespół prof. Mirosława Ząbka przeprowadza pionierską w skali Europy metodę terapii genowej AADC, która może pomóc dziewczynce dojść do zdrowia. Zabieg został już przeprowadzony u 8-letniej Ani oraz 13-letniego Kacpra. Po trzech miesiącach u dzieci zaobserwowano pozytywne zmiany. Prawdopodobnie, po Hallie, w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim pojawią się kolejni zagraniczni pacjenci.


"Nie mogę się doczekać, by zobaczyć przełomowy postęp u Hallie po tym, jak przejdzie terapię" - napisała na Facebooku matka dziewczynki, Lucy Campbell.


Wdrożenie terapii genowej na polskim gruncie nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z prof. Krzysztofem Bankiewiczem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Właśnie w USA trzy lata temu przeprowadzono pierwszą tego typu operację. (PAP Life)


ag/ jbr/


Załączniki
WARSZAWA INTERWENCYJNE CENTRUM NEUROTERAPII OTWARCIE
Warszawa, 29.02.2016. Kierownik zakładu neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego, profesor Mirosław Ząbek. Pierwsze w Europie Interwencyjne Centrum Neuroterapii otwarto, 29 bm. w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. W nowo otwartym Centrum znajdą pomoc chorzy na nowotwory złośliwe mózgu, chorobę Parkinsona i inne choroby układu nerwowego . Celem wykonywanych w Centrum zabiegów będzie podanie bezpośrednio do mózgu nanocząsteczek z lekami przeciwnowotworowymi lub domózgowe podanie terapeutycznych genów. (bz/mgut) PAP/Bartłomiej Zborowski

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.