PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


26.10.2019, 08:08  Turystyka
wstecz

Girona - miasto pod znakiem muchy


Na magnesach, na koszulkach czy na ścianach - w katalońskiej Gironie, gdzie nie spojrzeć, dostrzeżemy wizerunek muchy. Ów owad jest nie tylko jednym z symboli miasta, ale też elementem obchodów święta patrona Girony - św. Narcyza, które odbywa się na przełomie października i listopada.

Obecność muchy w tradycji miasta wiąże się z pewną legendą. W XIII w. wojska francuskiego władcy Filipa III Śmiałego próbowały podbić Gironę. Aby zapobiec zniszczeniu miasta, mieszkańcy zrezygnowali z jego obrony i poszli do grobu biskupa Narcyza, który zmarł ok. 1000 lat wcześniej. Modlili się i prosili o pomoc. Ta przyszła w nieoczekiwanej formie. Z ciała zmarłego wylęgły się muchy, które zaatakowały Francuzów. Owady nie tylko ich pogryzły, ale sprowadziły też na nich różne choroby. Inna wersja legendy głosi, że Francuzi zbezcześcili grób świętego i wtedy pojawił się rój much.


Co roku, na przełomie października i listopada, w Gironie odbywa się święto patrona miasta - św. Narcyza, Fiestas de Sant Narcis. W tym roku wydarzenie rozpoczęło się 25 października i potrwa do 3 listopada. Poza religijnymi uroczystościami, organizowane są parady, koncerty, jarmarki, a na ulicach występują sztukmistrzowie. Na pewno nie może zabraknąć szczególnie spektakularnej atrakcji, w której akrobaci (castellers) tworzą kilkupiętrową, ludzką wieżę, osiągającą wysokość około 10 metrów. Ta zabawa wpisana jest w katalońską tradycję.


Polacy kojarzą Gironę przede wszystkim z lotniskiem położonym nieopodal Barcelony. Ale też i sama Girona zasługuje na poświęcenie jej nieco uwagi. To miasto ma jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Zwiedzanie Girony wypada rozpocząć od pastelowych domów położonych nad brzegiem rzeki Onyar, które najlepiej widać z któregoś z mostów. Najważniejszym zabytkiem starówki jest Katedra Najświętszej Maryi Panny. Aby do niej wejść, trzeba pokonać 90 wielkich stopni, które przywołują na myśl słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie. W środku znajdziemy najszerszą gotycką nawę na świecie. Co interesujące, katedra była tłem dla kilku odcinków "Gry o tron". Warto też zajrzeć do starej dzielnicy żydowskiej. (PAP Life)


ag/ jbr/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.