PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


22.10.2019, 14:14  Obyczaje i osobliwości  Rozmaitości  Turystyka
wstecz

Najdziwniejsze muzeum w Polsce?


Odwiedzający Bydgoszcz mogą wybrać się do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zgromadzone tu eksponaty pozwolą przenieść się w czasie i poznać historię higieny na przestrzeni lat.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to prywatna placówka, która ma w swych zasobach eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła. Warsztaty wytwarzania mydła są tu jednym z punktów programu zwiedzania muzeum.


Twórcy ekspozycji stworzyli wystawę według chronologii. Jest więc tu zrekonstruowana dawna grecka toaleta. Zwiedzający mogą wysłuchać tu opowieści o starożytnych zwyczajach higienicznych. Znajdą też eksponaty takie jak: pradawne "mydło", czyli strigile (rodzaj zakrzywionej żelaznej zgarniarki) czy gąbka, służąca jako papier toaletowy... wielokrotnego użytku.


Można także poznać średniowieczne metody pozbywania się brudu. Pomoże w tym rekonstrukcja drewnianej łaźni z Wyspy Młyńskiej i nawiązywanie do postaci Tomasza Łaziebnika, który owym przybytkiem zawiadywał. Co ciekawe, zwiedzający mogą także wejść do balii dwuosobowej i zdobyć wiedzę na temat higieny w średniowiecznym grodzie.


Bliższa naszym czasom jest część ekspozycji poświęcona higienie w PRL-u. Przewodnik opowie historię kartek na mydło i tę o proszku IXI, który jest wynikiem... szpiegostwa gospodarczego. Oczywiście, jednym z eksponatów jest słynna pralka "Frania". Kto nie wie, do czego, oprócz prania, za czasów PRL-u była wykorzystywana, dowie się tego od przewodnika.


Niewątpliwą atrakcją jest tu bogata kolekcja polskich mydeł pochodzących z ostatnich stu lat. W szklanej gablocie można zobaczyć m.in.: słynne "FOR YOU", które grało w kultowym filmie "Kingsajz". Jest i mydło Jacek i Agatka - efekt fascynacji dobranocką z lat 60. XX wieku. Nie zabraknie wśród eksponatów i innych kultowych produktów minionych lat, jak Przemysławka, Pani Walewska czy Brutal.


Najnowszą częścią ekspozycji jest gablota poświęcona amerykańskim mydłom hotelowym. To kolekcja ponad 100 mydełek, zbierana przez ponad 35 lat przez amerykańskiego biznesmena. Okazuje się, że kolekcjoner, niejaki pan Lee, szukając miejsca, które wyeksponuje jego kolekcję, zdecydował się ją wysłać na drugi koniec świata, właśnie do bydgoskiego muzeum.


Muzeum Mydła i Historii Brudu zostało otwarte 1 września 2012 r. z inicjatywy Darii Kieraszewicz i Adama Bujnego. Placówka nawiązuje do tradycji przemysłu chemicznego w Bydgoszczy, rozwiniętego w XIX wieku, w tym produkcji mydła, eksportowanego stąd do wielu krajów Europy. Zwiedzanie muzeum jest możliwe w określonych godzinach. Przed wycieczką warto więc zapoznać się z godzinami wejść - informacja na stronie muzeum. (PAP Life)


dki/ jbr/


Załączniki
BYDGOSZCZ MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU
Bydgoszcz, 06.09.2012. Fragment ekspozycji w Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, 6 bm. W jedynym tego rodzaju muzeum w Europie, można zobaczyć średniowieczną łaźnię, wejść do drewnianej balii lub poczuć się jak w XIX?wiecznym pokoju kąpielowym. Każdy zwiedzający może też własnoręcznie wykonać kolorowe mydełko, podczas warsztatów z wyrabiania mydła. (mr) PAP/Tytus Żmijewski

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.