PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


04.10.2019, 13:13  Rozmaitości
wstecz

"Geniusz: Aretha" - w 2020 r. na srebrnym ekranie


Laureatka nagród Tony, Emmy i Grammy Cynthia Erivo, wcieli się w Arethę Franklin muzyczną ikonę w telewizyjnej antologii "Geniusz". Produkcja rozpocznie się w listopadzie 2019 r., a premierę zaplanowano na przyszły rok.

National Geographic ogłosił, że Cynthia Erivo wystąpi jako Aretha Franklin w serii antologii "Geniusz". Produkcja będzie pierwszą i jedyną autoryzowaną ekranizacją historią życia artystki, powszechnie uznawanej za królową muzyki soul. Zdjęcia rozpoczną się w listopadzie, a planowana premiera będzie miała miejsce w 2020 r. w 172 krajach i w 43 językach.


W filmie nie zabraknie wielu z najważniejszych nagrań i największych hitów Franklin, pochodzących ze zbiorów Warner Music, takich jak "I Never Loved a Man (The Way I Love You)", "Chain of Fools", "Don't Play That Song", "Since You've Been Gone" i "Baby I Love You". Ponadto, w serii widzowie będą mieli szansę zobaczyć wykonania "I Knew You Were Waiting for Me", "Freeway of Love" i "Sisters Are Doin' It for Themselves".


"Odkąd byłam dziewczynką, Aretha Franklin stanowiła dla mnie źródło inspiracji" - podkreśliła w jednym z wywiadów Cynthia Erivo. "Jestem zaszczycona i podekscytowana tym, że mam swój udział w dzieleniu się jej geniuszem" - dodała odtwórczyni roli Arethy Franklin.


"Cynthia Erivo mnie zachwyciła. Jest nie tylko prawdziwą gwiazdą, lecz również uduchowioną muzyczną artystką o niezwykłej głębi" - mówi producent Brian Grazer. "Jest idealną osobą do ukazania głęboko ludzkiej historii stojącej za geniuszem Arethy" - dodaje.


Aretha Franklin, choć nie umiała czytać nut, sama nauczyła się grać na pianinie, a już w wieku 12 lat zaczęła nagrywać piosenki i śpiewać gospel z ojcem. Pierwszy kontrakt płytowy podpisała jako 18-latka z Columbia Records. W 1966 r. przeniosła się do Atlantic Records, gdzie nagrała wiele swoich najbardziej znanych piosenek. W 1979 r. rozpoczęła się jej 40-letnia prywatna i zawodowa przyjaźń z Clive'em Davisem, który wyprodukował wiele z jej hitów, w tym najlepiej sprzedającą się piosenkę w jej karierze "I Knew You Were Waiting (For Me)", duet z George'em Michaelem.


Legendarna wokalistka jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych wszech czasów, z ponad 75 mln sprzedanych płyt na całym świecie. Głos Arethy Franklin został uznany za "zasoby naturalne" w jej rodzinnym stanie Michigan.


Aretha Louise Franklin urodziła się 25 marca 1942 w Memphis. Była nazywana "Królową soulu" (Queen of Soul) i jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku obok. W swej długiej karierze zdobyła aż 18 nagród Grammy. Była pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame. Wystąpiła w kilku filmach, w tym w komedii muzycznej Johna Landisa "Blues Brothers" jako pani Murphy u boku Johna Belushi i Dana Aykroyda, a także w jej sequelu "Blues Brothers 2000".


W 2010 zdiagnozowano u niej raka. Zespół lekarzy orzekł, że jest to rak nieoperacyjny. Zmarła 16 sierpnia 2018 r. w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie w swoim domu w Detroit. Królowa soulu spoczęła na cmentarzu Woodlawn w Detroit. (materiały prasowe/PAP Life)


zig/ jbr/


Załączniki
CANADA CINEMA TORONTO FILM FESTIVAL 2019
epa07833899 British actress and cast member Cynthia Erivo arrives for the premiere of the movie 'Harriet' during the 44th annual Toronto International Film Festival (TIFF) in Toronto, Canada, 10 September 2019. The festival runs from 05 September to 15 September 2019. EPA/WARREN TODA Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.