PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


13.09.2019, 06:06  Turystyka  Kulinaria
wstecz

Najlepsze kasztany są... w domu


"W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle" - to cytat znany z serialu "Stawka większa niż życie". Z tym stwierdzeniem polemizuje David Gaboriaud. Znany kucharz zachęca do przygotowania pieczonych kasztanów w domu.

David Gaboriaud jest pół-Polakiem, pół-Francuzem oraz autorem książki "Coś francuskiego. Z miłością z pasją ze smakiem". Przy okazji rozpoczynającego się w październiku święta Francji w Polsce, PAP Life zapytała znanego kucharza o sezonowe danie, które kojarzy mu się z nadchodzącą jesienią. Pierwsza myśl - jadalne kasztany.


"To wspaniała rzecz, z której wyrabia się bezglutenowe mąki czy roślinne napoje, a także bardzo słynny creme de marrons - to taka pasta na słodko ze zmiksowanych kasztanów" - wylicza.


Co ciekawe, ten ostatni przysmak kojarzy mu się z dzieciństwem, które spędził we Francji. "Jako mały chłopiec chodziłem po lesie w poszukiwaniu kasztanów. One rosną w łupinach z kolcami, więc jak spadały na ziemię, stopą delikatnie je zgniataliśmy, żeby się otworzyły i później wyjmowaliśmy je ze środka" - wspomina.


Ulubiony przysmak kucharza jest bardzo popularny na ulicach Francji, właśnie z okresie jesiennym. "Mówi się, że +najlepsze kasztany są na placu Pigalle+ - trudno powiedzieć, gdzie są najlepsze. Moim zdaniem najlepiej smakują te, które zrobimy w domu" - zachęca.


I tak kucharz podaje przepis, jak przygotować jadalne kasztany. "Najpierw należy je delikatnie naciąć na krzyż, włożyć do piekarnika i piec w temp 180 st. przez 15 do 20 min., aż skórka zbrązowieje i popęka. Czekamy chwilę, aż ostygną, wyjmujemy jasnożółty środek i zjadamy go, jako aperitif, z dodatkiem soli" - instruuje.


Gaboriaud przekonuje, że jest to bardzo pożywna i wysokobiałkowa przekąska, choć dosyć mączna w smaku, co nie każdemu może odpowiadać. "Jednak zgrillowane kasztany są cudowne" - zachwala.


Choć kucharz przekonuje, że cały urok polega na tym, że jeśli ktoś ma okazję być we Francji w okresie jesiennym, najlepiej jest pójść do lasu i samemu nazbierać kasztanów, ewentualnie można kupić je na jednej z francuskich ulic. "Jeśli nie będziemy mieli okazji udać się na kasztany do Francji, możemy je kupić w Polsce" - uspokaja.


Zauważa też, że okazją do tego może być "French touch", czyli święto Francji w Polsce, które potrwa w dniach 12-31 października. (PAP Life)


pau/ jbr/


Załączniki
SWITZERLAND CHESTNUT FESTIVAL
epa07090552 A view of chestnut during preparation of the Chestnut Festival in Ascona, Lake Maggiore, Ticino, Switzerland, 13 October 2018. About 2,000 kg of chestnuts are roasted on seven fires during this one-day event. EPA/PABLO GIANINAZZI EDITORIAL USE ONLY EDITORIAL USE ONLY Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.