PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


11.09.2019, 06:06  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

Ewa Szykulska chce grywać stare ciotki i czarownice...


Grywa w komediach i dramatach, i w każdej ze swych ról jest wyrazista, do zapamiętania. A reżyserzy wiedzą, że Ewa Szykulska nie boi się eksperymentów. Prześliczna wiolonczelistka z teledysku Skaldów kończy 11 września 69 lat.

"Aktorka Kondratiuka - a właściwie obu Kondratiuków, bo grywała z równym powodzeniem u obu braci; megagwiazda kina radzieckiego i rosyjskiego, obsadzana chętnie, również dzisiaj, przez wybitnych tamtejszych reżyserów i wielbiona przez publiczność - nie dała się zamknąć w żadnej szufladzie" - można przeczytać w jej biogramie na stronie Akademii Polskiego Filmu.


Oczywiście, każdy z widzów ma jakieś ulubione role Szykulskiej. Koleżanka Pana Samochodzika? A może Instruktorka w sekcji specjalnej w "Seksmisji" czy może hrabina Lala Koniecpolska w "Karierze Nikodema Dyzmy"? Każda z tych ról była niezapomniana.


Ewa Szykulska wielką popularność zyskała w latach 70. i 80. Widzowie zapamiętali ją w takich produkcjach jak: "Hydrozagadka", "Samochodzik i templariusze", "Dziewczyny do wzięcia", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Vabank", "Jan Serce". Wystąpiła w dwóch oficjalnych teledyskach zespołu Skaldowie: "Prześliczna wiolonczelistka" (jako tytułowa piękna wiolonczelistka) oraz w utworze "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Zdobywała pochwały za talent, nieprzeciętną urodę i wyjątkowy głos.


Ten głos to, jak jej się na początku kariery wydawało, to był jej mankament. "Wysyłali mnie do foniatry" - mówiła w jednym z wywiadów. "Długo wstydziłam się, nie lubiłam tych niskich tonów. Moja krtań niedomagała, przeszłam dwie operacje. Ale po latach zrozumiałam, że ten głos to mój atut" - mówiła aktorka.


Na początku XXI wieku wcielała się m.in. w postać Heleny Bogackiej w sitcomie "Lokatorzy" oraz jego spin-offie "Sąsiedzi". W 2004 r. za rolę w tych serialach otrzymała statuetkę Kryształowego Granatu (nagrodę dla najlepszej aktorki komediowej) na VIII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Obecnie można ją zobaczyć m.in. na deskach Teatru 6. piętro.


Aktorka akceptuje upływający czas i nie myśli o jakimkolwiek poprawianiu urody. "Do tej pory mam zdjęcie pomarszczonej, cudownej, najfantastyczniejszej w świecie Brigitte Bardot. Akceptacja nie jest wcale prosta. Widzę w lustereczku, jak wstrętna jestem. I nie pytam go, jak wyglądam, bo ja to widzę. Ale pieprzyć to, naprawdę. Bardzo chcę grywać babki, stare ciotki, czarownice - bardzo proszę. Natomiast nie chcą widzieć tego na ekranie nasi producenci. No trudno!" - mówiła w wywiadzie dla "Faktu".


"Ja nie wiem, czy ja jestem sympatyczna, ale lubię ludzi. Czasem oni mi tym samym odpłacają" - mówiła. (PAP Life)


dki/ jbr/


Załączniki
WARSZAWA TEATR KOMEDIA "FURIE"
Warszawa, 02.11.2011. Próba spektaklu w Teatrze Komedia. Spektakl pt. "Furie" autorstwa Marcina Szczygielskiego w reżysterii Tomasza Dutkiewicza. Premiera odbędzie 5.11.2011 r. Nz. aktorka Ewa Szykulska . (ar/mgal) PAP/Andrzej Rybczyński

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.