PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


21.08.2019, 14:14  Zdrowy styl życia
wstecz

Retinol - składnik pielęgnacji, który zatrzymuje czas


Skóra emanująca młodzieńczym blaskiem mimo upływu czasu to marzenie większości z nas. Jak przekonują eksperci, najskuteczniejsze w kontekście odmładzania są produkty zawierające retinol - magiczny składnik pielęgnacji, który zatrzymuje czas.

Branża kosmetyczna wypełniona jest po brzegi rozmaitymi produktami, mającymi zagwarantować naszej skórze nieskazitelny wygląd, blask i wieczną niemal młodość. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo kremów, żeli, koncentratów i ampułek, których producenci obiecują spektakularne rezultaty. Jednym z tych najbardziej pożądanych jest, co zgoła oczywiste, opóźnienie procesów starzenia skóry. Zatrzymać czasu jeszcze nikomu co prawda się nie udało, ale coraz więcej wiadomo o istnieniu substancji, których działanie zbliżone jest to upragnionego efektu spektakularnego odmłodzenia.


Czego zatem powinnyśmy szukać w preparatach do pielęgnacji, jeśli naszą zmorą są zmarszczki, powiększone pory i przebarwienia? Według dermatologów i ekspertów od urody istnieje składnik, który potrafi zdziałać cuda w kontekście odmładzania skóry - mowa o retinolu. Retinoidy to organiczne związki chemiczne, będące pochodnymi witaminy A. Retinol zaliczany jest tymczasem do retinoidów I generacji, czyli tych niesyntetycznych. Jest to naturalny składnik, którego rozliczne zalety doceniają dziś specjaliści z całego świata.


Słynący z właściwości przeciwstarzeniowych retinol wspomaga odnowę skóry poprzez złuszczanie jej zewnętrznej warstwy i stymulację produkcji kolagenu. Jest on również skuteczny w leczeniu blizn potrądzikowych i redukcji przebarwień słonecznych, zapewniając bardziej równomierny koloryt skóry. Pomaga także odblokować pory. "Efektem stosowania retinolu jest wygładzenie drobnych linii i zmarszczek oraz poprawa tekstury, odcienia i napięcia skóry, dzięki czemu cera zyskuje młodzieńczy wygląd" - wyjaśnia w rozmowie z "The Independent" Anil Budh-Raja, dermatolog specjalizujący się w zabiegach przeciwstarzeniowych.


Retinol jest wszelako substancją, z którą należy obchodzić się z rozwagą. Używany niewłaściwie może bowiem przynieść naszej skórze więcej szkody niż pożytku. Jeśli cierpimy na dolegliwości skórne, takie jak wypryski lub trądzik różowaty, stosowanie produktu o wysokim stężeniu retinolu może nasilić stany zapalne. Nie oznacza to jednak, że musimy wówczas z retinolu całkowicie zrezygnować. Budh-Raja zaleca osobom o wrażliwej skórze, aby stopniowo wprowadzały do swojej pielęgnacyjnej rutyny preparaty zawierające retinol - początkowo o niskim stężeniu substancji.


Według obiegowych opinii, retinol, jako środek o działaniu przeciwstarzeniowym, nie jest przeznaczony dla młodej skóry. Okazuje się, że jest to mit. Choć w istocie jego głównym działaniem jest redukcja istniejących zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych, jest on odpowiedni nawet dla osób, które ukończyły 18 lat. Wynika to z faktu, że produkcja kolagenu w skórze zaczyna w sposób naturalny maleć od tego właśnie momentu. "Młodsi ludzie nadal mogą stosować retinol - w końcu zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć - ale muszą być przygotowani, że prawdopodobnie nie dostrzegą tak spektakularnych efektów, jak osoby starsze" - zaznacza ekspert.


Kiedy i jak często należy stosować produkty wzbogacone o retinol? Kremu lub serum najlepiej używać podczas wieczornej pielęgnacji, ponieważ mogą one zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Wystarczy trzy razy w tygodniu zaaplikować na skórę twarzy odrobinę preparatu i delikatnie wklepać, aż się wchłonie. Budh-Raja zaleca także dodanie do porannej rutyny kremu z filtrem przeciwsłonecznym. "W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu przebarwień wywołanych nadwrażliwością skóry na promieniowanie UV" - tłumaczy. (PAP Life)


iwo/mdn/


Załączniki
GERMANY BERLIN FASHION WEEK
epa07692884 A model prepares backstage before the Marcel Ostertag show during the Mercedes-Benz Fashion Week in Berlin, Germany, 03 July 2019. The Spring/Summer 2020 collections are presented at the MBFW Berlin from 01 to 03 July. EPA/HAYOUNG JEON Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.