PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


15.07.2019, 12:12  Zdrowy styl życia
wstecz

Nie chodzimy, tylko siedzimy...


18 proc. Polaków spaceruje mniej niż 10 minut w tygodniu, a blisko połowa z nas w pozycji siedzącej każdego dnia spędza ponad 5 godzin - wynika z raportu. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia siedzący tryb życia uznaje jako czwartą przyczynę śmiertelności...

To zatrważające wyniki - zwłaszcza porównując nas do innych narodowości. Bowiem pod względem spacerowania i poziomu aktywności fizycznej w ogóle Polacy znajdują się poniżej europejskiej średniej. O tych danych dowiadujemy się z badania MultiSport Index 2019, które zostało przeprowadzone przez Kantar, na zlecenie Benefit Systems z uwzględnieniem reprezentatywnej próby 1858 mieszkańców Polski.


"Według Eurobarometru 2017 około 15 proc. Europejczyków zadeklarowało, że nie spaceruje nawet 10 minut w ciągu tygodnia. W Polsce takich osób w 2017 było 7 proc. więcej. To dużo gorzej niż w pozostałych krajach Europy" - komentuje dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF Warszawa. Dodaje jednak, że u nas - w przeciwieństwie do zmian obserwowanych w Europie - odsetek niespacerujących systematycznie maleje: z 25 proc. w 2013, do 22 proc. po czterech latach (Eurobarometr 2017) i 18 proc. w chwili obecnej (Multisport Index 2019).


Okazuje się, że więcej niż chodzimy - siedzimy. Co gorsze, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) siedzący tryb życia uznała za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie! Jak podaje, każdego roku bezruch odpowiada za 6 proc. zgonów (tj. ponad 3 miliony rocznie). Z kolei powyższe badanie wykazało, że 48 proc. Polaków w pozycji siedzącej spędza ponad 5 godzin dziennie, natomiast 16 proc. siedzi powyżej 9 godzin na dobę...


Dr Agata Mroczek, ekspert w zakresie anatomii człowieka oraz fizjoterapii w sporcie, zauważa, że połączenie pracy biurowej z ciągłym przebywaniem w wymuszonej pozycji może przyczynić się do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Jakich? "Przede wszystkim należą do nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca drugiego typu, zakrzepica naczyń żylnych nóg (uczucie ciężkości nóg i obrzęki), zespół cieśni nadgarstka jako konsekwencja nienaturalnego ułożenia ręki podczas korzystania z komputera" - wylicza i podkreśla, że właśnie dlatego - zwłaszcza dla osób wykonujących pracę umysłową - potrzeba ruchu nabiera szczególnego znaczenia.


Warto pamiętać, że sport - choć bywa kontuzjogenny - to zdrowie. Przypomina o tym Instytut Żywności i Żywienia, który aktywność fizyczną wpisał nawet w podstawę najnowszej piramidy żywieniowej. I choć do uprawiania sportu nie zawsze potrzebne są nam specjalistyczne sprzęty, niektóre aktywności można uprawiać bez ponoszenia specjalnych kosztów, nie wszyscy z tego korzystają. Niektórzy zniechęcają się do uprawiania sportu, gdyż to za dużo zamieszania... Jednak do spacerowania nie potrzeba ani specjalistycznego ubioru czy obuwia, nie trzeba dojeżdżać na siłownię. Wystarczy wyjść z domu i ruszyć przed siebie. Po zdrowie marsz! (PAP Life)


pau/mdn/


Załączniki
FINLAND HELSINKI LIBRARY
epa07210412 People visit the new Central Library Oodi at Kanslaistori sguare in Helsinki, Finland, 05 December 2018. Oodi is a non-commercial, urban public space that is open to all members of the public. It is one of 37 branches of the Helsinki City Library and part of the Helmet library network. Oodi will complement the cultural and media hub formed by Helsinki Music Centre, Finlandia Hall, Sanoma House and the Museum of Contemporary Art Kiasma. EPA/MAURI RATILAINEN Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.