PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.07.2019, 10:10  Moda
wstecz

Okulary przeciwsłoneczne w harmonii z kształtem twarzy


Kocie oczy, lenonki, a może ponadczasowe awiatory? Do wyboru mamy obecnie całe mnóstwo modnych fasonów okularów przeciwsłonecznych. Pozostaje jednak pytanie: jak dobrać je do kształtu twarzy, by stanowiły komplementujące urodę akcesorium?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy fankami oprawek o oversize'owym kształcie, wolimy minimalizm w stylu retro, czy też pozostajemy wierne klasyce w postaci awiatorów lub tzw. kocich oczu, istnieją fasony okularów przeciwsłonecznych, które w mniejszym lub większym stopniu pasują do kształtu naszej twarzy. Choć decydując się na dany model kierować powinnyśmy się przede wszystkim własnym gustem i upodobaniami, warto wiedzieć, który fason okularów będzie wyglądał na nas najkorzystniej.


Twarz w kształcie serca


Mocno zarysowane kości policzkowe, szerokie czoło i szpiczasty podbródek to najbardziej charakterystyczne cechy twarzy o kształcie przypominającym serce, inaczej zwanej trójkątną. "Trójkątne twarze wymagają oprawek, które pomogą zrównoważyć ich proporcje. Kluczowe jest optyczne poszerzeniu delikatnej linii szczęki i skierowanie uwagi na dół poprzez wydłużone elementy okularów" - tłumaczy w rozmowie z magazynem "Elle" Anna Longoni, szefowa sklepu internetowego Sun Sun Hu.


Jeśli zatem posiadamy szerokie czoło i wąski podbródek, jak amerykańska aktorka Mindy Kaling, sięgnijmy po okulary z masywnymi oprawkami. Odpowiednie będą kształty, które wykraczają poza szerokość twarzy, jako przeciwwaga dla linii żuchwy. Znakomitym wyborem będą popularne awiatory, gdyż stworzą one wrażenie pożądanego kontrastu z podbródkiem w kształcie litery V. Sprawdzą się także okulary typu kocie oczy o lekko kwadratowym kształcie, które optycznie wydłużą twarz.


Twarz kwadratowa


Ostre rysy i widocznie zaznaczona linia żuchwy o szerokości podobnej do szerokości czoła wskazują na kwadratowy kształt twarzy, niczym u Olivii Wilde. "Neutralne odcienie oraz wzór imitujący skorupę żółwia pomogą niejako zmiękczyć i subtelnie oprawić twarz. Podobnie zadziałają także przywodzące na myśl styl retro soczewki w ciepłym bursztynowym kolorze" - wyjaśnia ekspertka. Delikatności naszym rysom dodadzą także okulary owalne lub prostokątne, ale z zaokrąglonymi krawędziami.


Twarz okrągła


Posiadaczki okrągłej buzi powinny sięgać na ogół po prostokątne okulary przeciwsłoneczne, gdyż równoważą one zaokrąglone rysy i optycznie wydłużają twarz. Idealną opcją będą okulary przeciwsłoneczne wzbogacone o pasek łączący szkła w okolicach brwi, który odwraca uwagę od linii żuchwy. Panie o okrągłej twarzy, jak Selena Gomez, mogą także zdecydować się na parę klasycznych kocich oczu o nieco szerszych szkłach. Pamiętajmy, że podczas gdy kocie oczy o smukłym fasonie skierują uwagę na górną część twarzy, modele w zbyt dużym rozmiarze mogą stworzyć nieco przytłaczający efekt.


Twarz owalna


Panie o owalnej twarzy, jak Lupita Nyong'o, zasadniczo mogą nosić takie okulary, na jakie mają ochotę, gdyż każdy fason będzie dla nich odpowiedni. Eksperymentować mogą także posiadaczki twarzy w kształcie diamentu, do których zalicza się m.in. Rihanna. Mogą one wybierać spośród wszystkich możliwych fasonów okularów: od malutkich lenonek, aż po inspirowane modą z lat 60. okrągłe okulary w rozmiarze XXL. Niezależnie jednak od kształtu twarzy, pamiętajmy, że najważniejszym kryterium pozostaje nasz gust i to, w czym czujemy się najlepiej. (PAP Life)


iwo/ jbr/


Załączniki
AUSTRALIA TENNIS AUSTRALIAN OPEN GRAND SLAM
epa06439558 The tennis court is reflected on a fan's reflective sunglasses during the commencement of round one of the Australian Open tennis tournament in Melbourne, Australia, 15 January 2018. EPA/LUKAS COCH AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.