PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


07.07.2019, 06:06  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

Ringo Starr - ostatni Beatles


Jako ostatni dołączył do słynnej grupy The Beatles. Zawsze w cieniu bardziej sławnych kolegów z zespołu. Traktowany trochę jak maskotka, pierwszy się zbuntował i chciał opuścić "bajeczną czwórkę". Ringo Starr, wirtuoz perkusji kończy 79 lat.

Ringo Starr, a właściwie Richard Starkey, urodził się 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu. Jego rodzice rozwiedli się, gdy Richard miał zaledwie trzy lata. Kolejny mąż matki, Harry Graves, zaraził chłopca miłością do muzyki. Grać zaczął pod koniec lat 50.


W 1960 roku rozpoczął współpracę z Beatlesami, zastępując perkusistę, Pete'a Besta, a dwa lata później, tuż przed pierwszą sesją nagraniową, na stałe dołączył do składu grupy. Początki miał trudne, bo fani woleli przystojnego Besta. Ale to właśnie Ringo lepiej czuł styl gry Beatlesów i szybko zyskał też sympatię fanów.


Kryzys przyszedł podczas nagrywania słynnego albumu "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Ringo czuł się pomijany przez sławniejszych Johna, Paula i Georga i postanowił odejść z zespołu. Udało się go jednak zatrzymać, a na albumie zaśpiewał przebojową "With A Little Help From My Friend", napisaną specjalnie dla niego przez spółkę Lennon - McCartney.


Sam komponował niewiele, ale jego autorstwa są takie utwory, jak "Octopus's Garden" czy "Don't Pass My By", które znalazły się na płytach The Beatles.


Po rozpadzie zespołu w 1970 roku Ringo Starr rozpoczął karierę solową. Nagrał kilka przebojów, m.in. "Photograph" i "You're Sixteen". Współpracował z Paulem McCartneyem, George'em Harrisonem i Johnem Lennonem.


Po śmierci Lennona wraz z pozostałymi kolegami z zespołu nagrał utwór "All Those Years Ago".


W 1988 roku Ringo oraz jego druga żona, aktorka Barbara Bach, która była dziewczyną Bonda w filmie "Szpieg, który mnie kochał", zostali skierowani na odwyk alkoholowy.


W 1989 r. muzyk stworzył grupę Ringo Starr and His All-Starr Band, z którym wciąż koncertuje i nagrywa. W 2007 roku został sklasyfikowany na 26. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine.


20 marca 2018 w Pałacu Buckingham muzyk odebrał z rąk księcia Williama tytuł szlachecki przyznany mu przez królową Elżbietę II. (PAP Life)


zig/ jbr/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.