PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


12.06.2019, 14:14  Rozmaitości
wstecz

Ojciec na pełen etat


Jeszcze niedawno uważano, że głównym obowiązkiem mężczyzny było zapewnienie bytu materialnego rodziny, co wiązało się z tym, że dużo pracował i rzadko był przy dziecku. Nowe badania wskazują, że blisko dwie trzecie ojców uważa, że poświęca swoim pociechom średnio od 3 do 8 godzin dziennie.

To, że dwie trzecie ojców deklaruje, że spędza z dziećmi średnio 3-8 godzin dziennie, to rzecz nieco zaskakująca, biorąc pod uwagę, że doba ma tylko 24 godziny, a większość ojców ma własną karierę zawodową. Co ciekawe - ponad 80 proc. panów chciałoby poświęcać swoim dzieciom jeszcze więcej czasu.


"To jest rewolucja! Jeszcze 15-20 lat temu uważano, że mężczyzna przede wszystkim pracuje i nie ma czasu zajmować się dzieckiem" - komentuje dr Aleksandra Piotrowska, psycholog Uniwersytetu Warszawskiego.


Choć kobiety nieco krytyczniej oceniają zaangażowanie panów w opiekę nad potomstwem, to w ostatecznym rozrachunku zdecydowanie częściej widzą w swoich partnerach bardzo dobrych ojców.


Jak wygląda współczesne ojcostwo w Polsce? Odpowiedź na to pytanie daje badanie pt. "Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?", zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Gfk.


Prawie 30 proc. ojców twierdzi, że po narodzinach dziecka mniej czasu poświęca karierze. Ponadto, zdecydowanie częściej niż matki deklarują dzielenie się po równo obowiązkami domowymi. Potwierdza to blisko połowa mężczyzn, ale tylko 29 proc. kobiet.


Jak się okazuje, prawie jedna trzecia ankietowanych jest zdania, że najtrudniejsze w byciu tatą jest umiejętność wspierania dziecka na każdym etapie jego rozwoju oraz bycie dla niego autorytetem. Z kolei dla 27 proc. ojców trudnością jest bycie partnerem dziecka.


"Raport pokazuje, że zmiana sposobu funkcjonowania mężczyzn w rodzinach widoczna jest także we wskazywanych trudnościach bycia ojcem. Do tej pory na jego barkach spoczywała przede wszystkim odpowiedzialność za byt materialny rodziny. Dziś od mężczyzn oczekuje się, że będą obecni również w sferze emocjonalnej, zarówno partnerek, jak i dzieci" - stwierdza Piotrowska. (PAP Life)


ag/ dki/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.