PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


12.05.2019, 07:07  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

Kasia Nosowska na płycie Lecha Janerki


Kasia Nosowska jest jednym z muzycznych gości na nowej płycie nagranej jako hołd dla Lecha Janerki. Album ukaże się 2 sierpnia.

Album zatytułowany "Janerka na basy i głosy" to hołd polskich twórców dla pioniera polskiego rocka alternatywnego Lecha Janerki. Znajdzie się na nim kilkanaście kompozycji wrocławskiego muzyka. Pierwszym zwiastunem tego wydarzenia jest utwór "Wieje" w interpretacji Katarzyny Nosowskiej.


Na płycie, oprócz niej, zaśpiewają m.in. Marcin Świetlicki, Nika, Pablopavo, Jarek Szubrycht, Wojciech Waglewski oraz sam Lech Janerka.


Janerka, muzyk rockowy, kompozytor, basista i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W 1979 założył zespół Klaus Mitffoch. W składzie z Janerką grupa nagrała jedną płytę - "Klaus Mitffoch" - która przez wielu uznana została za jedną z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rockowej. Album dorównywał ekspresji zespołów punk rockowych, charakteryzował się jednak znacznie bardziej rozbudowaną warstwą melodyczną i harmoniczną. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat 80., wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu. Album zwyciężył w ankiecie "Magazynu Muzycznego" wśród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników magazynu "Tylko Rock" na album lat 80.


Po odejściu z zespołu, Janerka wydał solową "Historię podwodną". Płyta została wysoko oceniona zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Nowością było zastąpienie gitary przetwarzaną elektronicznie wiolonczelą, na której grała zona muzyka - Bożena Janerka. Przeboje z płyty to m.in. "Konstytucje" czy "Ta zabawa nie jest dla dziewczynek".


Janerka uchodzi za twórcę niezależnego, oryginalnego, pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej.


W 2002 roku ukazała się płyta "Fiu fiu...", co zaowocowało Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i autor roku.


W 2005 muzyk wydał album "Plagiaty". Płyta zdominowana gitarą akustyczną zawiera kompozycje, które Janerka grał w czasach młodzieńczych, natomiast teksty zostały napisane współcześnie. Album zdobył nagrodę Superjedynka w kategorii "płyta alternatywna". Piosenki "Rower" i "Ramydada" dotarły do czołowych miejsc polskich list przebojów, a teledysk do "Roweru" zdobył grand prix na festiwalu polskich wideoklipów Yach Film. Za ten utwór Janerka otrzymał też Fryderyka w kategorii "piosenka roku". Oprócz tego został uhonorowany Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i kompozytor roku.


W 2011 roku muzyk został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP Life)


zig/ jbr/


Załączniki
WARSZAWA FRYDERYK 2015
Warszawa, 23.04.2015. Gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Nz. muzyk Lech Janerka. soa PAP/Stach Leszczyński
KRAKÓW MĘSKIE GRANIE 2015
Kraków, 28.06.2015. Katarzyna Nosowska (n/z) podczas koncertu zespołu Hey w ramach Męskiego Grania 2015 na Stadionie Korony w Krakowie, 27 bm. (zuz) PAP/Jacek Bednarczyk

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.