PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


09.04.2019, 06:06  Rozmaitości  Wywiad  Sport dla każdego
wstecz

Maja Kuczyńska - w powietrzu czuje się jak ryba w wodzie! (wywiad)


Studiuje ekonomię, ale w głowie jej latanie - pierwszy skok ze spadochronem wykonała w wieku 10 lat. "To przychodzi naturalnie, jak chodzenie" - tak o lataniu w tunelu aerodynamicznym mówi PAP Life Maja Kuczyńska. Wicemistrzyni świata we freestyle indoor skydiving przygotowuje się do zawodów w Lille.

PAP Life: Latanie wyssałaś z mlekiem matki, a raczej to tata - którego hobby są skoki ze spadochronem - zaraził cię tą pasją.


Maja Kuczyńska: Można tak powiedzieć (śmiech). Jak miałam 10 lat, tata rzeczywiście zabrał nas całą rodziną na skok w tandemie. Choć się bałam, bardzo mi się to spodobało. Parę miesięcy później pojechaliśmy do Rosji, gdzie był tunel aerodynamiczny, w którym też sobie polatałam i znowu było super. Rok później przeprowadziliśmy się do Pragi, gdzie akurat wybudowali taki tunel. Więc jakby wszystko tak się ułożyło, że mieszkałam tam, gdzie akurat wybudowali nowy tunel. I tak zaczęłam latać.


PAP Life: Jesteś wicemistrzynią świata, która za chwilę wyjeżdża na Mistrzostwa Świata w Lille (16-20 kwietnia), gdzie powalczysz o tytuł. Jak się przygotowujesz?


M.K.: Dlatego że jest to sport głównie artystyczny, większość przygotowań skupia się na zrobieniu układu,, a to głównie myślenie. Ten proces wygląda tak, że parę miesięcy wcześniej wchodzę sobie do tunelu i latając dla zabawy, wymyślam nowe ruchy, figury i całą choreografię.


PAP Life: Trenujesz tylko w tunelu czy też na sali gimnastycznej?


M.K.: Tylko w tunelu, bo w żaden sposób nie da się tego przełożyć na inny grunt. Inaczej jest na początku przygody z tym sportem. Natomiast, jeśli jest się sportowcem i ma się trochę więcej świadomości swojego ciała, to później faktycznie jest łatwiej latać. Ale jak już ktoś lata i chce wymyśleć sobie nowe ruchy, to praca poza tunelem nie pomaga.


PAP Life: Kiedy, w jakim wieku zaczęłaś trenować z myślą o zawodach?


M.K.: Dlatego że jedynym sposobem, żeby "zapłacić" za ten sport jest sponsoring, zaczęłam startować w zawodach już jak miałam 12 lat. Jednak nie dlatego, że myślałam sobie, że będę najlepsza, tylko dlatego, że to była fajna zabawa i dlatego że - dzięki czasowi spędzanemu w tunelu - mogłam przygotowywać się na zawody. Także szkoliłam się w Czechach, skąd zaczęłam jeździłam na zawody. Okazało się, że byłam całkiem dobra.


PAP Life: Co jest najtrudniejszego w akrobacjach w tunelu?


M.K.: Na początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, co twoje ruchy wygenerują, jaki efekt uzyskasz. Po jakimś czasie to przychodzi bardzo naturalnie, jak chodzenie, którego uczy się dziecko. Później to jest bardziej trudność w ruchach, które wymagają mocy, bo są takie ruchy, w które trzeba bardzo agresywnie wejść i później zatrzymać się w bardzo kontrolowany sposób, jak np. salta z przekręceniem się. Takie rzeczy są bardzo trudne, dlatego że wymagają bardzo silnego "rozbalansowania", a później szybkiego "zbalansowania", żeby z tego ładnie wyjść.


PAP Life: Latanie w tunelu aerodynamicznym to twoje jedyne zajęcie czy studiujesz albo pracujesz?


M.K.: Studiuję ekonomię na SGH w języku angielskim, bo też całą swoją edukację miałam właśnie po angielsku. Jest mi trochę trudno z tymi studiami, bo teraz bardziej martwię się lataniem. Jak przyjdzie czas na szkołę, to będzie więcej nauki.


PAP Life: Rodzice muszą być z ciebie dumni. Bardziej jednak wspierają cię w sporcie czy namawiają do nauki?


M.K.: Oboje rodzice rzeczywiście są dumni, choć tata jest zdecydowanie bliżej tego tematu, bo on też czasami lata w tunelu. Także oryginalnie to była jego pasja. Generalnie "gonią mnie" do obu tych rzeczy - i do latania, i do nauki - naraz (śmiech).


Z Mają Kuczyńską - wicemistrzynią świata we freestyle indoor skydiving, która przygotowuje się właśnie do wyjazdu na Mistrzostwa Świata w Lille (16-20 kwietnia) - rozmawiała Paulina Persa (PAP Life).


pau/ jbr/


Załączniki
SKYDIVING PUCHAR ŚWIATA W TUNELU AERODYNAMICZNYM
Mory, 15.10.2016. Polka Maja Kuczyńska podczas finału w konkurencji freestyle, w trakcie zawodów Pucharu Świata w indoor skydivingu (FAI Indoor Skydiving World Cup - WCIS 2016), 15 bm. w tunelu aerodynamicznym FlySpot w podwarszawskich Morach. (mgo) PAP/Bartłomiej Zborowski

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.