PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.02.2019, 09:09  Design  Rozmaitości  Wywiad
wstecz

Kontrola czasu przed komputerem - pierwszy krok do bezpieczeństwa w sieci (wywiad)


Dzieci nie lubią być ograniczane, jednak kontrolowanie czasu spędzanego przez nie przed komputerem jest jednym z kroków do zadbania o kwestie bezpieczeństwa - przyznaje PAP Life Łukasz Wojtasik, ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci online.

PAP Life: Czym zajmuje się Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę?


Łukasz Wojtasik: Zajmujemy się przede wszystkim przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci, pracujemy z problemem krzywdzenia dzieci, od kilkunastu lat zajmujemy się też tematem bezpieczeństwa dzieci w internecie.


PAP Life: Jak to ostatnie zmieniło się na przestrzeni lat? Czy to, że mamy większy dostęp do różnego rodzaju treści w sieci jest na plus czy na minus, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa?


Ł.W.: Pod tym względem niestety jest coraz gorzej, bo internet jest powszechnie dostępny wśród dzieci, wśród młodzieży, a jeszcze kilka, kilkanaście lat temu ta dostępność nie była tak duża. Także pojawiają się zagrożenia związane z nadużywaniem internetu, cyberprzemoc czy uwodzenie w sieci. Właśnie różnego rodzaju treści, w tym te szkodliwe, które - jeżeli dzieci mają do nich dostęp, jeżeli pozostaje to bez komentarza dorosłych, bez ich wiedzy i bez świadomości tego, co oglądają - mogą być istotnie zagrażające. Więc tych zagrożeń jest więcej.


Z drugiej strony coraz więcej jest też pozytywnych stron internetu i korzyści, które daje rozwój technologii. W tym wszystkim ważne jest, żeby przekierowywać uwagę młodych ludzi właśnie z tych negatywnych na pozytywne zastosowania sieci, ze szkodliwych treści na treści, które mogą być rozwojowe. Do tego wszystkiego potrzebni są rodzice, potrzebna jest też odpowiedzialność dostawców usług.


PAP Life: Ograniczenie dzieciom czasu spędzanego przed komputerem wydawać się może z jednej strony słuszne, jeśli rodzice chcą mieć nad nimi kontrolę. Rzeczywiście tak jest? Jak jeszcze inaczej rodzice mogą chronić dziecko, kiedy mają już wyznaczone te np. pół godziny na komputerze, żeby nie trafiały one na te niebezpieczne treści?


Ł.W.: Jeżeli chodzi o najmłodsze dzieci to faktycznie powinniśmy ograniczać czas, ale też powinniśmy wybierać treści, z których dzieci korzystają. Internet nie może być zamiast relacji, a tak często jest. Coraz częściej jest to liczone w godzinach, kiedy kilkuletnie dzieci korzystają z sieci często bez kontroli rodziców. Także wykorzystujmy ten internet jako okazję do relacji, a nie coś zamiast, co nas z tego wyręczy.


Miejmy też świadomość tego, że nastoletnie i starsze dzieci już nie podlegają kontroli. Tu filtry nie działają, tu nasza obecność rodzicielska jest niemożliwa, bo dzieci mają telefon w kieszeni, a tam internet. Tak wiec do tego czasu musimy je przygotować na kontakt z pornografią, na kontakt ze szkodliwymi treściami, musimy nazwać to, że to są te złe treści, bezwartościowe, za którymi często stoi bezduszny biznes, ludzie, którzy po prostu zarabiają na tym, że młodzi ludzie te treści oglądają. Jak dzieci będą to wiedziały, jak będą miały dobry kontakt z rodzicami w sytuacji, kiedy wydarzy się coś złego, przyjdą do nich po pomoc. A badania pokazują, że jedynie kilka do kilkunastu proc. dzieci i młodych ludzi mówi, że w przypadku problemów z internetem szukają pomocy właśnie u rodziców.


PAP Life: Mimo tych wszelkich niebezpieczeństw, które czyhają na nas, nie tylko na dzieci, w sieci - internet jest pozytywnym zjawiskiem?


Ł.W.: Przede wszystkim internet jest i będzie i taki pomysł, jaki mieli rodzice kilkanaście lat temu - odłączmy internet, zabierzmy go - to po prostu jest niemożliwe. Internet może być pozytywny, mamy bardzo dużo przykładów młodych ludzi, którzy robią doskonałe rzeczy, akcje społeczne, rozmaite kanały, w których prezentują swoje umiejętności, swoje kompetencje. Bardzo dużo też na samym YouTube jest kanałów edukacyjnych ciekawie prowadzonych. Wchodzi technologia VR, która jeszcze powiększa te możliwości. Tak więc wszystko to powinniśmy widzieć, powinniśmy wykorzystywać, ale pamiętając jednak, że każdy krok do przodu, każda nowa aplikacja, każda nowa funkcjonalność niesie ze sobą nowy repertuar zagrożeń.


Z Łukaszem Wojtasikiem, ekspertem do spraw bezpieczeństwa dzieci online z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, rozmawiała Paulina Persa (PAP Life).


pau/mdn/


Załączniki
KATOWICE INTEL EXTREME MASTERS
Katowice, 04.03.2018. Finał Intel Extreme Masters w Katowicach. (ag/awol) PAP/Andrzej Grygiel

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.