PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


08.02.2019, 11:11  Zdrowy styl życia
wstecz

Warzywa i owoce na poprawę nastroju


Od dawna wiadomo, że codzienne spożywanie warzyw i owoców sprzyja naszemu zdrowiu. Warto sięgać po nie również dla poprawy nastroju.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Leeds wynika, że wzbogacenie codziennej diety o dodatkową porcję warzyw i owoców zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie. Zaś ograniczenie ich spożycia może przyczyniać się do pogorszenia nastroju, twierdzą naukowcy.


"Nasze badania potwierdziły, że zwiększona ilość świeżych warzyw i owoców w diecie wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również zdrowie psychiczne" - podkreślił na łamach "Social Science & Medicine" kierownik badań Neel Ocean.


Eksperci wskazują, że jedzenie jednej dodatkowej porcji warzyw i owoców zwiększa zadowolenie i poprawia samopoczucie w sposób przybliżony do 10-minutowego spaceru.


Chociaż nie jest jasne, dlaczego świeże warzywa i owoce przyczyniają się do poprawy zdrowia psychicznego, wcześniejsze badania sugerują, że produkty bogate w witaminy E i C, zmniejszają stan zapalny i "stres wewnętrzny" związany z gorszym samopoczuciem, a nawet depresją. Eksperci sugerują również, że zawarte w owocach i warzywach węglowodany mogą zwiększyć poziom serotoniny w mózgu. (PAP Life)


mdn/ zig/


(Daily Mail)


Załączniki
JASIONKA KONGRES 590
Jasionka, 16.11.2018. Stoisko sieci Lewiatan na 3. edycji Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa, 16 bm. (dd/dw) PAP/Darek Delmanowicz

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.