PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


10.12.2018, 15:15  Moda
wstecz

Kultowa torebka Diora w nowej odsłonie


W limitowanej serii, Dior zaprosił 11 artystek, aby na nowo odkryć swoją ikoniczną torbę Lady Dior. Koreanka Lee Bul stworzyła uderzającą interpretację inspirowaną surową naturą.

25 września 1995 r. Bernadette Chirac ofiarowała księżnej Dianie torebkę Dior z okazji jej wizyty na wystawie w Cezanne'a w Grand Palais w Paryżu. Prosta linia, "duch couture" uwiodły księżną, a sama torebka powstała później we wszystkich wariantach kształtów i kolorów. Rok później, w roku jej rozwodu z księciem Karolem, ta ulubiona torba Diany została oficjalnie przemianowana na Lady Dior, właśnie na jej cześć.


Przez trzy ostatnie lata ten model został ponownie redefiniowany przez współczesnych artystów z całego świata w ramach projektu Lady Dior Art. W tej nowej edycji, powstała zasadnicza zmiana: z woli dyrektorki artystycznej Diora, Marii Grazii Chiuri, tylko kobiety artystki dostały carte blanche na przeprojektowanie Lady Dior. Wśród jedenastu zaproszonych do projektu w tym roku, Lee Bul, urodzona w 1964 r. w Korei Południowej, zachwyciła swym wyobrażeniem kultowej torebki.


Dla francuskiego domu artystka dokonała powrotu do źródeł. Projekt był inspirowany kompozycjami z mchu i skały, łącząc nieoczekiwane elementy: wytłaczane perełki, haftowane jedwabie, metal, a nawet prawdziwy kamień ozdobiony i stare złoto... Wszystko służyło ekologicznej interpretacji pierwotnego projektu.


Koreańska artystka poprzez swoje prace - rzeźby, obrazy, przedstawienia - eksploruje wszystkie media z tą samą radykalnością. Na przykład w 1997 roku przedstawiono w MoMA w Nowym Jorku jej dzieło "Majestic splendor", instalację składającą się z rozkładających się ryb ozdobionych wspaniałymi klejnotami, które szybko zostały odinstalowane z powodu... zapachu. W jej interpretacji Lady Dior to przejście od wysokiej mody do niemal pierwotnej natury. "Artystka tworzy nowy rozdział Art Brut" - pisze marieclaire.fr. (PAP Life)


dki/ jbr/


Załączniki
FRANCE PARIS FASHION WEEK
epa05194359 Former Miss France 2014 Flora Coquerel arrives for the presentation of the Fall/Winter 2016/17 Ready to Wear Collection of Dior Fashion House during the Paris Fashion Week, in Paris, France, 04 March 2016. This Dior show is the first Ready-to-Wear show since former creative director, Raf Simons quit in October 2015. The presentation of the Women's collections runs from 01 March to 09 March. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.