PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


20.04.2017, 11:11  Na ścieżkach nauki  Rozmaitości  Zdrowy styl życia
wstecz

Polacy 50+ - z kanapy na spacer


Ferdynand Kiepski nie byłby zadowolony: dorośli Polacy coraz częściej zamiast fotela przed telewizorem wybierają spacer lub ścieżkę rowerową - wynika z najnowszych badań.

Co drugi Polak w wieku 50+ twierdzi, że tygodniowo ma do dyspozycji nie więcej niż 40 godzin wolnego czasu. Zazwyczaj jest to średnio 35,5 godzin, czyli ponad pięć godzin dziennie. Z kolei co dziesiąty respondent wskazuje, że nie ma w ogóle czasu wolnego - wynika z badania "Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+", przeprowadzonego dla Santander Consumer Banku.


Na co dorośli przeznaczają czas, który mają do dyspozycji? Największą popularnością wśród badanych cieszą się czytanie książek, oglądanie filmów bądź słuchanie muzyki. Taki sposób spędzania wolnego czasu preferuje 65 proc. Polaków w wieku 50+.


Jednak już co trzeci wybiera aktywność fizyczną. To druga najpopularniejsza forma wypoczynku wskazywana przez badanych. Podobny odsetek respondentów (28 proc.) deklaruje, że czas wolny poświęca na pracę na działce lub w ogrodzie.


Jak wynika z badania, wybór formy spędzania wolnego czasu nieznacznie różni się wśród kobiet i mężczyzn. Kobiety częściej czytają książki lub słuchają muzyki - wskazuje na nie 70 proc. pań wobec 57 proc. panów. Polki bardziej preferują też aktywność na świeżym powietrzu, jak praca na działce lub w ogrodzie. Tę formę odpoczynku wybiera, co trzecia kobieta. Wśród panów odsetek ten wynosi 24 proc. Z kolei aż 33 proc. mężczyzn deklaruje, że w wolnym czasie wybiera aktywność fizyczną oraz uprawia sport. U kobiet jest to nieznacznie mniej - 29 proc. (PAP Life)


zig/ jbr/


Załączniki
POLE MOKOTOWSKIE
Warszawa, 12.06.2013. Nordic walking na Polu Mokotowskim. (rg/awol) PAP/Rafał Guz

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.