PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


21.05.2016, 14:14  Rozmaitości  Pupile
wstecz

KUL promuje pszczoły w mieście


Pszczoły na dachach swoich budynków postawi Katolicki Uniwersytet Lubelski, który ogłosił akcję "UL na KUL". Będzie promował uczelnię własnym miodem i popularyzował hodowanie pszczół w mieście.

"Pszczoła to symbol pracowitości, porządku, dyscypliny, do którego wielokrotnie odwoływano się w historii. My także chcemy to robić, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na środowisko, w którym żyjemy, sprawy ekologii, a przy okazji promować KUL poprzez własny miód" - powiedział rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.


Ule staną w najbliższym czasie na dachu głównego gmachu uniwersytetu w centrum miasta, przy Alejach Racławickich, a także na akademikach. Gotowe są już ozdobne kamionkowe pojemniczki na uczelniany miód.


Podczas spotkania promującego pszczelarstwo miejskie naukowcy z KUL przekonywali mieszkańców, że Lublin jest bardzo dobrym środowiskiem dla pszczół, a owady te nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Miejska zieleń jest wolna od środków chemicznych stosowanych w wysokowydajnym rolnictwie, w licznych w Lublinie wąwozach zachowała się naturalna roślinność, jest wiele gatunków roślin, z których pszczoły mogą zbierać nektar - mówiła dr Magdalena Lubiarz.


Zachęcała do zakładania rabatek z kwiatkami i rzadszego koszenia trawników w miesiącach letnich. Raz w miesiącu wystarczy - zapewniała.


Jeszcze do niedawna regulamin utrzymania czystości i porządku, uchwalony przez radę miasta, zabraniał trzymania w centrum jakichkolwiek zwierząt hodowlanych, w tym także pszczół. Było to możliwe jedynie w osiedlach domków jednorodzinnych. W maju radni skorygowali niektóre zapisy miejscowego prawa - teraz pszczoły można już hodować w centrum, ale mogą to robić wyłącznie instytucje edukacyjne.


Prawnik z KUL, dr hab. Anna Haładyj apelowała o rozszerzenie możliwości hodowli pszczół, wskazywała, że ten zapis bez wyraźnego powodu dyskryminuje mieszkańców i te instytucje, jak hotele czy szpitale, które nie prowadzą działalności edukacyjnej. Namawiała zebranych, by wysyłali do urzędu miasta petycje w tej sprawie. "Im więcej ich będzie, tym szybciej skłonimy radę do dalszych zmian regulaminu" - mówiła.


Ule na dachu swojego nowego gmachu chce postawić też sąsiadujące z KUL Centrum Spotkania Kultur. (PAP Life)


kop/ jbr/


Załączniki
HUNGARY BEEKEEPING
epa05279385 Bees in their hive near Kal, 105 kms northeast of Budapest, Hungary, 26 April 2016 (issued 27 April 2016). The end of April marks the start of the apiary (beekeeping) season in Hungary. EPA/PETER KOMKA HUNGARY OUT Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.